Menu

 

LYS'de hangi dersten kaç kısa cevaplı soru sorulacak, sorular nasıl okunacak?

LYS'de hangi dersten kaç kısa cevaplı soru sorulacak, sorular nasıl okunacak?

2017 LYS'de hangi dersten,hangi testten kaç kısa cevaplı soru sorulacak? Kısa cevaplı sorularda 4 yanlış 1 doğruyu götürecek mi? Bu soruları kimler okuyacak? Kısa cevaplı sorular nasıl okunacak?

2017 YGS - LYS başvuru kılavuzu ile bu soruların cevabı netleşmiş oldu.

LYS'de hangi dersten kaç kısa cevaplı soru sorulacak?

LYS'lerde kısa cevaplı sorular da yer alacak. Kısa cevaplı sorularda adaylar sorunun cevabını cevap kağıdının ilgili alanında yazacak ve kodlayacaklar. Bu soruların optik cevap alanları cevap kağıtlarının arka yüzünde de yer alabilecek. Kısa cevaplı sorularda cevap kağıdının değerlendirilmesinde kodlanan bilgiler optik okuyucu tarafından okunacak. Doğru olarak yazılan ancak, kodlanmayan veya yanlış kodlanan cevaplar işleme alınmayacak.

Cevaplar, cevap alanına ilk kutucuktan başlanarak yazılacak ve ilk kutucuktan başlanarak kodlanacak.

LYS-1 (Matematik): Matematik Testi (3) 

LYS-2(Fen Bilimleri): Fizik Testi (1), Kimya Testi (1), Biyoloji Testi (1)

LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya): Coğrafya (1), Türk Dili ve Edebiyatı Testi (2)

LYS-4 (Sosyal Bilimler): Tarih Testi (1), Coğrafya Testi (1) ve Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testi (1)

LYS-5 (Yabancı Dil): Yabancı Dil Testi (3)

Kısa cevaplı soruların değerlendirilmesinde doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılmayacak.

LYS'de bir kelimelik cevaplar olacak

LYS'de bu yıl ilk kez uygulanacak kısa cevaplı sorularla ilgili bilgi veren ÖSYM Başkanı Demir, "Bir kelimelik cevaplar öngörüyoruz. Adaylarımız, doğru cevabı ilgili kutucuğa yazıp kodlayacak. Birçok adayda, 'el yazımdan dolayı bir kayıp olursa' diye bir kaygı var. Bu kaygıları gidermek için kodlama yapmalarını isteyeceğiz. Zaten tek kelimelik ya da matematikte en fazla 3 basamaklı bir rakamı yazıp kodlamalarını isteyeceğiz. Okuma hataları olmaması için adayın aynı anda yazdığını kodlaması gerekecek" diye konuştu.

- LYS tarihleri,soru sayıları ve diğer ayrıntılar

LYS-1 matematik sınavı, 11 Haziran 2017 Pazar günü yapılacak. LYS-1, sabah saat 10.00'da başlayacak, tek oturumda uygulanacak ve 135 dakika sürecek. LYS-1'de Matematik Testi yer alacak. Testte 80 soru bulunacak. Matematik Testinde 3 soru, kısa cevaplı soru olacak.

LYS-2 fen bilimleri sınavı, 17 Haziran 2017 Cumartesi günü yapılacak. LYS-2, sabah saat 10.00'da başlayacak, tek oturumda uygulanacak ve toplam 135 dakika sürecek.

LYS-2'de, Fizik Testi, Kimya Testi ve Biyoloji Testi yer alacak. Testlerde 30'ar soru bulunacak ve 45'er dakika cevaplama süresi verilecek. Her bir test ayrı soru kitapçığında bulunacak, tek cevap kağıdı kullanılacak. Fizik, Kimya, Biyoloji Testinin her birinde 1'er soru, kısa cevaplı soru olacak.

LYS-3 edebiyat-coğrafya sınavı,18 Haziran 2017 Pazar günü yapılacak. LYS-3, sabah saat 10.00'da başlayacak, tek oturumda uygulanacak ve toplam 120 dakika sürecek. LYS-3'te, Türk Dili ve Edebiyatı Testi ile Coğrafya-1 Testi yer alacak. Türk Dili ve Edebiyatı Testinde 56 soru bulunacak ve 85 dakika cevaplama süresi verilecek. Coğrafya-1 Testinde ise 24 soru bulunacak ve 35 dakika cevaplama süresi verilecek.

Türk Dili ve Edebiyatı Testinde 2 soru, Coğrafya-1 Testinde 1 soru, kısa cevaplı soru olacak.

LYS-4 sosyal bilimler sınavı, 10 Haziran 2017 Cumartesi yapılacak. LYS-4, sabah saat 10.00'da başlayacak, tek oturumda uygulanacak ve toplam 135 dakika sürecek. LYS-4'te, Tarih Testi, Coğrafya-2 Testi ve Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testi yer alacak. Tarih Testi ve Coğrafya-2 Testinin her birinde 1'er soru, Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testinde tüm adaylar için ortak olan 1 soru, kısa cevaplı soru olacak.

LYS-5 Yabancı Dil Sınavı, 17 Haziran 2017 Cumartesi günü yapılacak. LYS-5, öğleden sonra saat 14.30'da başlayacak, tek oturumda uygulanacak ve toplam 120 dakika sürecek. Sınavda adaylara 80 soru sorulacak. Yabancı Dil Sınavı Almanca, Fransızca ve İngilizce olmak üzere üç dilde yapılacak. Yabancı Dil Testinde 3 soru, kısa cevaplı soru olacak.

 

LYS Matematik Açık Uçlu (Kısa Cevaplı) Soru Örnekleri

 

Örnek Kısa Cevaplı Türkçe Sorusu

Açık uçlu türkçe soruları

Örnek Kısa Cevaplı Matematik Sorusu

Açık uçlu matematik sorusu

 

Örnek Kısa Cevaplı Coğrafya Sorusu

Açık uçlu coğrafya sorusu

KISA CEVAPLI ÖRNEK SORULAR -DENEME SINAVI-ÖSYM (İNDİRİN) - PDF

2017 YGS-LYS'DE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER

 

Ogretmenler.Com 

Son DüzenlenmeCuma, 12 Mayıs 2017 01:12
Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar