Menu

 

2017 LYS-1 de İki Soru Müfredat Dışı Mı? İptal Edilir Mi?

2017 LYS-1 de İki Soru Müfredat Dışı Mı? İptal Edilir Mi?

2017 LYS-1 Matematik Sınavında İki Soru Müfredat Dışı Mı? Müfredat Dışı İse iptal Edilir Mi? 

Twiter da iki sorunun müfredat dışı olduğu konuşuluyor.

Sorular henüz yayınlamadığı için net bir şey söyleyemeyiz.Bu sorulara daha net cevap verebilmek için soruların yayınlanmasını bekleyeceğiz.Ancak eğer iddia edildiği gibi "Uzayda Doğru ve Uzayda Düzlem"le ilgili olmayan kazanımla ilgili sorulduysa müfredat dışı diyebiliriz.Bu durumda kesinlikle iptal edilmesi gerekir.Yine de ÖSYM'yi beklemek lazım belki de ilginç bir açıklama ile bizi yalanlayabilir.

Kitapta olup olmaması önemli değil.Sınavlarda esas olan kitap değil MEB'in müfredat programıdır.Kitapta olmasa bile eğer müfredatta varsa iptal edilmez.

Çünkü 2013 tarihli matematik müfredatına göre uzayda doğru,düzlem ve küre denklemi,aşağıda ilgili kazanım maddesinde de görüldüğü gibi, 12.sınıf matematik müfredatından çıkartıldı.

Şu şekilde eğer uzayda doğru,düzlem denklemi sorulduysa iptal edilmesi gerekir.Çünkü uzayda denklem yazma müfredattan çıkartıldı.

 
12.Sınıf müfredatında "Doğru ve Düzlem" kazanımlarına bakalım:

 Kaynak:alisanci.com

 İşte hem öğrencilerin hem öğretmenlerin sınav ile ilgili yorumları aşağıdadır.

Enes DOĞAN – Öğrenci  :  Matematik sorularının  orta düzeyde olduğunu düşünüyorum. Geometri sorularından ise 2 sorunun kesinlikle müfredat dışı olduğunu düşünüyorum. 2 tane Uzay Geometrisi sorusu vardı. Geometri testi yaklaşık 1 saatimi aldı.  Genel olarak, çözdüğüm çıkmış soruların biraz üstünde bir sınavdı.

Kaan TÜRKER – Öğrenci  : 2015’ ten daha zor bir sınav. Sadece çalışmanın yetmeyeceği, süre kontrolünün de önemli olduğu bir sınavdır. Ayrıca müfredat dışı soruların olduğunu düşünüyorum.

Tuzkaya  Eğitim Kurumları Matematik Öğretmenleri :  Daha önceki yıllara göre zor bir sınav olduğunu söyleyebiliriz. Seçici soruların yanında Geometri sorularının içerisinde Matematik Öğretim programından kaldırılan Uzayda Doğru Düzlem konusundan 2 soru sorulmuştur. Müfredat dışı olduğu için bu 2 sorunun iptal edilmesi gerekmektedir.

Son DüzenlenmePazar, 11 Haziran 2017 15:14
Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar