Menu

 

Öğretmen ihtiyacı açıklandı

Öğretmen ihtiyacı açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığı il bazında öğretmen ihtiyaç listesini açıkladı. Açıklanan listeye göre Türkiye genelinde 93 bin norm açığı ve 2 bin norm fazlası bulunuyor. Yani net olarak 91 bin öğretmen açığı var. Bakanlıktan yapılan açıklamada sadece il bazında öğretmen norm açığı/fazlası bilgisi yer alıyor. Branş bazında öğretmen ihtiyacı henüz kamuoyu ile paylaşılmış değil.

2016 yılının Şubat ayında yapılacak 30 bin öğretmen ataması öncesinde atama bekleyen öğretmenler kendi branşlarındaki norm açıklarını merak ediyor. Bu 91 bin açık hangi branşlarda? sorusu cevap bekleyen ve en fazla merak edilen soru.
91 bin norm açığının yaklaşık 60 bininin sırası ile ve en çok açıktan en az açık sayısına doğru şu branşlarda olacağı tahmin ediliyor:
1. İngilizce Öğretmenliği
2. Sınıf Öğretmenliği
3. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği
4. Rehber Öğretmenliği(PDR)
5. Özel Eğitim öğretmenliği

Bu branşlardaki açık sayısı 65 bine bile ulaşabilir, geriye kalan 25-30 binlik kısım ise diğer branşları oluşturuyor. Burada şu noktaya dikkat etmek gerekiyor; Şubat ayında yapılacak 30 bin atamanın 20-21 binlik bir kısmı bu 5 branşa pay edilecek. 9-10 binlik bir kısım ise diğer branşlara dağıtılacak. Özel Eğitim öğretmenlerinin mezun sayısı az olması dolayısıyla bu 5 branşa verilecek kontenjan toplamı 17-18 bin arasına düşebilir ve diğer branşlara verilecek toplam kontenjan 12-13 bandına ulaşabilir.

Tabi ki bütün bunlar MEB'in norm açığına göre kontenjan dağıtacağını varsayarak yapılan öngörülerdir. 2016 yılının Şubat ayında yapılacak olan 30000 öğretmen atamasının yasalaşması, peşinden atama takviminin belirlenmesi ve atamaların gerçekleştirilmesi sürecinde branşlara ayrılan kontenjanları görmüş olacağız.
Her öğretmen atama döneminde olduğu gibi bu dönemde de öğretmen atamaları ile ilgili her türlü bilgi, belge, haber ve güncel gelişmeleri takip edecek, siz değerli okuyucularımızla anlık bilgiler paylaşmayı sürdüreceğiz.

Mebpersonel.com

Son DüzenlenmePerşembe, 03 Aralık 2015 23:09
Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar