Menu

 

MEB E-posta Sistemi Kullanım Kılavuzu

MEB E-posta Sistemi Kullanım Kılavuzu

MEB Kurumsal Yeni e-Posta Hizmetini Kullanıma Açtı

MEB yeni e-posta sistemine 22 Şubat 2019 tarihinde geçiş yaptı. Yeni eposta adresi formatı Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir. olup https://posta.meb.gov.tr adresinden web hizmeti verecek. Webmail arayüzünden MEBBIS kullanıcı adı ve şifresi ile hizmet alınabilmesi sağlandı.

Ancak bu sistemden henüz öğretmenler yararlanamıyor.Merkez ve taşra teşkilatı yararlanıyor.

Yeni eposta sistemi ile gelen başlıca yenilikler/değişiklikler;
1- Bakanlığımız genelinde kullanılmak üzere eposta adresi formatı değiştirilmiştir. Yeni eposta adresi formatı Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir. olarak belirlenmiştir. Adreslere ilişkin detaylı bilgi MEB Yeni Eposta Sistemi Kullanım Kılavuzu dokümanında yer almaktadır.
2- Yeni eposta sistemi https://posta.meb.gov.tr adresi üzerinden web hizmeti verecektir. Eski adres olan https://nilüfer.meb.gov.tr adresi artık kullanılmayacaktır.
3- Yeni eposta sistemi MEBBIS sistemi ile entegre edilmiş ve webmail arayüzünden MEBBIS kullanıcı adı ve şifresi ile hizmet alınabilmesi sağlanmıştır. Outlook, Outlook Express, Mobil cihazlar veya diğer kullanıcı programları için eposta hesabı şifresi kullanılacaktır.
4- Eski sistemde kullanılan eposta adreslerine gelen epostalar yeni sistemdeki eposta hesaplarına yönlendirilecek olup, eski adreslere gelen epostalar kaybolmayacaktır. Yine de iletişim bilgileri verilirken yeni eposta adreslerinin kullanılması gerekmektedir.
5- Yeni eposta sisteminde kullanıcı eposta kutusu boyutu 500 MB’a yükseltilmiştir.
6- Yeni eposta sistemi ile haberleşmenin tamamı SSL aracılığıyla yapılarak en yüksek düzeyde iletişim güvenliği sağlanmıştır.

Yeni e-posta sistemi  https://posta.meb.gov.tr internet sayfasında ”MEBBİS ile Giriş” , “E-posta Şifresi ile Giriş” ve “Yeni E-posta Şifresi Al” , “Kullanım Kılavuzu / Yardım” butonları bulunmaktadır.

Yeni e-posta sistemi MEBBİS ile entegre çalışmaktadır. MEBBİS ile Giriş butonunu kullanarak MEBBİS bilgileriniz ile web e-posta sistemine erişebilir e-postalarınıza ulaşabilirsiniz. MEBBİS şifresi sadece web e-posta sisteminde geçerli olacaktır. Masaüstü bilgisayar ve mobil cihazlarda bulunan e-posta programlarında (Outlook, Outlook Express vs.) MEBBİS şifresi geçerli olmayacaktır. E-posta programları (Outlook, Outlook Express vs.) kullanarak e-postalara ulaşmak için “Yeni E-posta Şifresi Al” butonunu kullanarak E-posta Şifresi almanız gerekmektedir.

MEBBİS ile giriş yapmak isterseniz sistem sizi MEBBİS sayfasına yönlendirecektir. Açılan MEBBİS sayfasında “Güvenlik Kodunu Giriniz” , ”Kullanıcı Adını Giriniz” ve “Şifrenizi Giriniz” alanlarını doldurarak “Giriş Yap” butonuna tıklayınız. 

E-posta Şifresi İle Giriş

Yeni e-posta şifresi alarak yeni e-posta sisteminde web e-posta hizmeti alınabilecektir. Oluşturulan bu şifre ile Masaüstü bilgisayarlarda ve mobil cihazlarda bulunan e-posta programlarında (Outlook, Outlook Express vs.) da kullanılacaktır. İlgili programlarla ilgili gerekli tanımlamaları yaparak e-posta hizmeti alınabilmektedir. (Outlook Kurulum Kılavuzu’nda detaylı anlatım mevcuttur)

Sisteme ilk defa giren kullanıcıların e-posta şifresi bulunmadığından dolayı yeni e-posta şifresi oluşturması gerekmektedir. Yeni e-posta şifresi almak için https://posta.meb.gov.tr adresinde yer alan “Yeni E-posta Şifresi Al” butonuna tıklayınız.Yeni E-posta Şifresi Al tıklayınca şu ekran ile karşılaşacaksınız.Şifre Hatırlatma ekranına yönlendirileceksiniz. “TCKN” alanına TC kimlik numaranızı, ”GSM” alanına cep telefonu numaranızı girerek “GÖNDER” butonuna tıklayınız

Şifre Hatırlatma Ekranında Karşılaşılan Hatalar

Şifre Hatırlatma ekranında “TCKN” alanına TC kimlik numaranızı, ”GSM” alanına cep telefonu numaranızı girerek “GÖNDER” butonuna tıkladığınızda “TC Kimlik numarası ile cep telefonu bilgisi eşleşmemektedir. Bilgilerinizin eksik ya da hatalı olduğunu düşünüyorsanız buradan güncelleyebilirsiniz” uyarısını alıyorsanız.

MEB Kurumsal e-Posta sistemi ile ilgili

Güncelleme nasıl yapılır? 

Outlook Kurulum Talimatları
Mobil Cihaz Kurulum Talimatı
Android Cihaz Kurulum Talimatı

Bütün ayrıntılara MEB E-posta Sistemi Kullanım Kılavuzu dokümanından ulaşabilirsiniz.

Son DüzenlenmeCuma, 22 Şubat 2019 20:52
Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar