Menu

 

30 Nisan'dan Sonra Okullarda Virüs Tatili Uzatılır mı?

30 Nisan'dan Sonra Okullarda Virüs Tatili Uzatılır mı?

30 Nisan'dan Sonra Okullarda Virüs Tatili Uzatılır mı? Öğrenciler için virüs tatili devam edecek mi? 4 Mayıs'ta okullarda normal eğitim başlayacak mı? vb sorulara cevap vermek için henüz çok erken ama şimdiden bu soruların cevaplarının özellikle öğrenciler tarafından merak edildiğini düşünüyoruz.

Aslında girişteki soruyu "30 Nisan'dan sonra okullarda uzaktan eğitime devam edilecek mi?" diye sormak en doğrusu.

Bildiğiz gibi okullarda önce bir hafta ara tatil yapıldı.Ardından bir hafta 23-27 mart tarihlerinde uzaktan eğitim yapıldı.Ve alınan 2.kararla Nisan 30'a kadar uzaktan eğitime devam edileceği açıklandı.

Ve bu hafta uzaktan eğitimin 3.haftasına girdik.İster istemez,zihinlerde Nisan sonunda okullarda eğitimin nasıl devam edeceği konusu dolaşıyor.Çünkü okullar hemen hemen toplumun her kesimini ilgilendiren kurumlar.

Şimdilik bu konuyla ilgili net bir şey yazmak yada yukarıdaki sorulara net bir cevap vermek imkansız.Ancak bir tahmin yürütebiliriz.İnşaallah virüs belası kısa sürede sona erer de, eğitimde dahil ülkemizde her şey yoluna girer.Ancak hala virüslü hasta sayısı, test arttıkça artmaya devam ediyor.Sözü edilen pik noktası henüz görülmedi.

Okulların devam edebilmesi için virüs hastalığının seyrinin ciddi yön değiştirmesi lazım.Ancak devlet, virüsün yayılmasını önlemek için her geçen gün yeni kararlar alıyor.En son 31 şehire giriş çıkışlar yasaklandı.20 yaşından küçüklerin evden çıkması yasaklandı.Bir çok sınavın tarihi ertelendi.Üniversiteler 2.dönemi tamamen kapattı.Bazıları uzaktan eğitime geçti.Bazıları ise eğitimini yazın devam ettireceğini açıkladı.

MEB, uzaktan eğitimde bayağı bir mesafe aldı.MEB bakanı okulların devamı edip etmemesi ile ilgili farklı planlarının olduğunu MEB'in her duruma hazır olduğunu dile getirdi.Zaten MEB Bakanı tatilin normal bir tatil olmadığı eğitimin sadece şeklinin değiştiğini her fırsatta dile getiriyor."Uzaktan Eğitim" in her geçen gün daha da rayına giriyor olması, MEB'in virüs tatilini uzatma konusunda tereddütsüz karar almasını kolaylaştırıyor.

Diğer taraftan MEB Bakanı  Bakan Selçuk CNN Türk'te katıldığı bir programda, "30 Nisan'a kadar ara verildiğini söylemiştiniz. Sonrası için senaryolar nedir?" sorusuna, "Biz hep başından beri şunu söyledik. Bu küresel bir sorun. Çözümü de bilimsel metotlar ortaya çıkabilir. Saat saat, gün gün yayılım haritalarını inceleyerek karar verilmesini gerekli kılıyor. Hem dünyaya hem Bilim Kurulu'nun önerilerine bakalım

Sözlerinin devamında:"30 Nisan kararı Bilim Kurulu'ndan mutabakatla çıktı. Problemimiz yok. Giderek ve öğrenerek, biz de öğreniyoruz. 30 Nisan sonrasında da diyelim ki Bilim Kurulu tavsiyesiyle okulları açtık. Diyelim ki açmadık. Biz bunun devamını yapabiliriz. Bütün mevzuat okullar açık gibi düzenlendiği için o altyapının da buna uygun yapılması gerekiyor. Onun altyapısını da hazırladık. Eylül ayı geçtiğimiz eylül aylarından nasıl değişik olacak? Cumartesi günü ders olacak mı? Bunların hepsi olabilecekmiş gibi davranarak bunların finansmanını, yüz yüze eğitim ihtiyacını hepsini yeniden organize ettik. Finansman sorunu yok." şeklinde cevap verdi.

Ayrıca MEB öğretmenlere bir çok etkinlik için Eylül 2020'ye kadar ek ders ödenmeyeceğini duyurdu.

2020 YKS'de 12.sınıfın ve 2020 LGS'de 8.sınıfın 2.dönemlerinden soru sorulmayacağını açıkladı.Ve MEB, sınav konularının yeni listelerini yayınladı.

İşte bütün bu gelişmeler okullarda virüs tatilinin mayıs hatta haziran aylarında da devam edeceğini kuvvetlendiriyor.Yani okullarda eğitimin, 2.dönem tamamen uzaktan eğitimle devam etme ihtimali oldukça yüksek.Ama tabi resmi açıklama belirleyecek bu durumu.Biz sadece memleketin içinde bulunduğu duruma ve eğitimle ilgili gelişmeleri dikkate alarak değerlendirme yapmaya çalıştık.

Okulların Nisan ayından sonraki durumu, muhtemelen, 20-30 Nisan 2020 tarihlerinde yapılacak bilim kurulu toplantılarından birinde görüşülüp karara bağlanır.

Tabi bu soruya evet diyeceğimiz bir açıklama geldiğinde eğitimle ilgili yeni konular gündeme gelecek.Mevcut öğrencilerin sınıf geçme işlemleri, bu yılın ders ortalamaları neye göre belirlenecek.Öğrenciler 1.dönemdeki karneye göre mi değerlendirilecek? vb bir sürü soru ortaya çıkacak.Şimdilik bunlarla ilgili konuşmak için çok erken.Ancak MEB'in bütün bu konularda Bakanlıkta çalışma yaptığını ön görmek hiç de zor değil.MEB Bakanı daha önce bu konuları her yönüyle ele aldıklarını, hukuki durumları incelediklerini dile getirmişti.

Bu konuda yeni bir gelişme olursa haberimizi en kısa zamanda yenileyeceğimizi belirtelim.

Yüce Allah'tan en kısa sürede bu beladan ülkemizi kurtarmasını temenni ediyoruz.

Ogretmenler.Com 

Son DüzenlenmePazartesi, 06 Nisan 2020 03:32
Yorum eklemek için giriş yapın
yukarı çık

Benzer Yazılar